HEM HYR VW BUS T2

VW Bus T2

Zürich
Campervan
4 säten
2 sovplatser
Bernhard und Lucia
Bernhard und Lucia

Beskrivning

Der ehemalige Lieferwagen des hessischen Innenministriums mit Bullauge in der Schiebetüre hat seinen ganz besonderen Charme. Alles ist einfach aber praktisch eingerichtet. Draussen kann man mit einer kleinen Gasküche kochen. Diese ist in einer der beiden Schweizer Offizierskisten eingebaut. Der Motor ist top und schnurrt wie eine Katze. Bullauge war schon in Kroatien, Spanien, Frankreich, Italien, Norddeutschland und natürlich in der schönen Schweiz. Er eignet sich für Paare oder Kleinfamilien, die ein zusätzliches Zelt im Gepäck dabei haben. Abhol- und Bringzeiten sind generell Montag bis Freitag 18.00-22.00, Samstag und Sonntag 10.00-19.00.


Fordon
Märke, modell
VW Typ 2 T2b
Registreringsår
1977
Körkort
B
Växellåda
Manuell
Antal växlar
4
Drivmedel
Bensin
Bränsleförbrukning per 100 km
11 l/100km
Storlek på bränsletank
45 l
Körsträcka
150000-200000 km
Längd i meter
4.51 m
Bredd i meter
1.72 m
Tillåten totalvikt i ton
2.3 t
Hästkrafter
69 PS
Cylinderkapacitet i liter
2 l

Utrustning
2 sovplatser
Kylbox
Gardiner
CD-spelare, Radio, AUX
Köksredskap
Campingbord
Campingstolar
Cykelställ
Färskvattenbehållare
Grill, Utomhusgasspis, Kabelvinda, Hängmatta, Brandsläckare

Villkor
Högsäsong
1507.88 SEK per natt
Min. 5 nätter
Lågsäsong
1406.68 SEK per natt
Min. 5 nätter
Vintersäsong
1305.47 SEK per natt
Min. 7 nätter
Rabatter
10% Långbokningsrabatt

Villkor
Km inkluderade
200 km
Djur
Nej
Rökning tillåtet
Nej
Minimiålder för hyrare
25 år
Minsta längd för innehav av körkort
3 år
Parkeringsplats tillgänglig vid uthyrning
Ja

Försäkring
Försäkring
booking.request.options.baloise
Vägassistans
Vägassistans ingår inte
Deposition
SEK 7’589.99
Självrisk
SEK 2’023.99
Betalningsmetod för deposition
Kontant
Swish
Banköverföring

Datum för hämtning
Från till
Måndag 06:00 22:00
Tisdag 06:00 22:00
Onsdag 06:00 22:00
Torsdag 06:00 22:00
Fredag 06:00 22:00
Lördag 06:00 22:00
Söndag 06:00 22:00

2 Omdömen

Marc
september 2020
Alles einwandfrei geklappt. Bus ist praktisch und macht Spass.

Tanja
september 2020
Der Bus war ein absoluter Traum und hat sich super gefahren. Hat alles drin was man braucht und ist super bequem zum schlafen. Ebenso war die Übergabe super einfach und unkompliziert und Bärni und Lucia unglaublich sympathisch. Von Herzen zu empfehlen und sofort wieder. Nochmals herzlichsten Dank.


Verifierad av MyCamper
  • Personuppgifter kontrollerade
  • Telefonnummer bekräftat
  • host.verified_email
  • Registrering kontrollerad
  • Verifierad användare
Privat uthyrare

Bernhard und Lucia

Zürich ZH

Verifierad av MyCamper
Zweifacher Familienvater, der seinen Lieferwagen T2b mit viel Liebe zu einem kleinen Campingbus umgebaut hat.
Medlem sedan
juli 2020
Språk
DE / EN / IT / FR

Område

Zürich

Adressen presenteras när bokningen är bekräftad
SEK 1’305.47 per natt
Min. 7 nätter

Din resa

En bokningsförfrågan är icke-bindande och innebär ingen kostnad