HEM HYR "CHILLIBUS"

"Chillibus"

Grosswangen
Campervan
4 säten
4 sovplatser
Tobias
Tobias

Beskrivning

Mein VW-Bus «Chillibus» ist ein großartiges Fahrzeug für junge und junggebliebene Campingfreunde. Idealerweise für 2 Erwachsene und 2 Kinder/Jugendliche. Er bietet alles nötige was man für unterwegs benötigt. Für eine gemütlichen Start in Tag ist auch eine Espresso-Kaffeemaschine an Board. Die Faszination von kurzfristigen Ausflügen oder längerem Reisen ist mit diesem VW-Bus immer wieder ein erholsames Erlebnis. Mit der Solaranlage ist ein autarkes Campen jenseits der der offiziellen Plätzen möglich. Für mich war und ist es seither eine neue Form von Erholung. «Der Weg ist das Ziel» geniesse das Leben.


Fordon
Märke, modell
VW T6.1 California Ocean 2.0 TDI Edition 4Motion
Registreringsår
2020
Körkort
B
Växellåda
Automatisk
Antal växlar
7
Drivmedel
Diesel
Bränsleförbrukning per 100 km
8 l/100km
Storlek på bränsletank
80 l
Körsträcka
0-50000 km
Längd i meter
4.9 m
Bredd i meter
1.9 m
Tillåten totalvikt i ton
3.08 t
Hästkrafter
150 PS
Cylinderkapacitet i liter
2 l
Övriga attribut
Luftkonditionering i förarhytten, Backkamera, Farthållare, Servostyrning, Fyrhjulsdrift, Reservvärme, Backningssensor, Anti-sladd-systemet, Centrallås

Utrustning
4 sovplatser
Strömförsörjning, Solpanel, Extra batteri, Kabelvinda
Spis med dubbel brännare
Kylbox
Diskbänk
Utomhusdusch
Luftkonditionering
Värme
Rullgardiner, Tonade fönster
Bord innomhus
GPS, USB, Radio
Köksredskap
Isofix för barnstol
Campingbord
Campingstolar
Dragkrok, Cykelställ
Färskvattenbehållare, Avfallsvattentank
Värmeabsorberande glas, Vinteranpassad, Vinterdäck
Vattenbehållare, Utjämningsramp, Gasbehållare, Markis, Kabelvinda, Tältmatta, Solstol, Grill

Villkor
Högsäsong
1720.4 SEK per natt
Min. 3 nätter
Lågsäsong
1720.4 SEK per natt
Min. 3 nätter
Vintersäsong
1568.6 SEK per natt
Min. 3 nätter
Rabatter
3% Sista-minuten-rabatt
8% Långbokningsrabatt

Villkor
Km inkluderade
300 km
Djur
Nej
Rökning tillåtet
Nej
Minimiålder för hyrare
25 år
Minsta längd för innehav av körkort
5 år
Parkeringsplats tillgänglig vid uthyrning
Ja
Övriga hyresvillkor
Mehr gefahrene Km werden mit CHF 0.65 Verrechnet

Försäkring
Försäkring
Fordonsägarens försäkring (omfattande)
Vägassistans
Vägassistans inkluderad
Deposition
SEK 12’144
Självrisk
SEK 10’119.99

Övrigt
Fahrradträger (klappbar) für Anhängerkupplung
SEK 141.67 per dag
Innenreinigung
SEK 1’821.60 per bokning

Datum för hämtning
Från till
Måndag 06:00 22:00
Tisdag 06:00 22:00
Onsdag 06:00 22:00
Torsdag 06:00 22:00
Fredag 06:00 22:00
Lördag 06:00 22:00
Söndag 06:00 22:00

9 Omdömen

Jessica
februari 2021
Das Auto war super ausgerüstet und eingerichtet. Tobias hat uns alles gezeigt und gut erklärt. Wir würden es jederzeit wieder mieten!

Christina
november 2020
Alles 1 A: Bus Zustand und Ausstattung, Einführung und Betreuung von Vermieter Tobias. Besser geht nicht. Wir empfehlen dieses Mietangebot wärmstens weiter an alle, die einen sehr gepflegten Camper schätzen und es als selbstverständlich ansehen, ihn auch entsprechend zu nutzen.

Michael
oktober 2020
Tobias gibt eine super Einführung in den Bus und man spürt seine Begeisterung für’s Campen und seinen tollen Bus. Tobias ist sehr bemüht, einem ein super Ferienerlebnis zu bieten und bei Fragen sehr gut erreichbar. Der Bus ist top-modern, ausserordentlich gut ausgestattet, sehr gepflegt und er war bei der Übergabe blitzsauber! Wir verbrachten damit eine Woche auf Elba und haben es in vollen Zügen genossen! Tobias, herzlichen Dank für all deine Bemühungen und das tolle Ferienerlebnis!

VISA FLER OMDÖMEN

Verifierad av MyCamper
  • Personuppgifter kontrollerade
  • Telefonnummer bekräftat
  • host.verified_email
  • Registrering kontrollerad
  • Verifierad användare
Privat uthyrare

Tobias

Grosswangen LU

Verifierad av MyCamper
Medlem sedan
juni 2020
Språk
DE / EN

Område

Grosswangen

Adressen presenteras när bokningen är bekräftad
SEK 1’568.60 per natt
Min. 3 nätter

Din resa

En bokningsförfrågan är icke-bindande och innebär ingen kostnad